احداث کارگاه شیرمال پزی ، سودآوری بالا و بازگشت سرمایه سریع

احداث کارگاه شیرمال پزی، سودآوری بالا، بازگشت سرمایه سریع

در این مقاله قصد داریم بخشی از طرح توجیهی احداث کارگاه شیرمال پزی را در اختیار شما قراردهیم. ایجاد صنایع غذایی در کشورهای درحال توسعه موجب چند برابر شدن ارزش افزوده محصولات کشاورزی است. ارزان بودن مواد خام , ارزبری کم ، نیروی کار ارزان و نیاز به سرمایه کم همگی ازجمله عواملی است که ایجاد صنایع تبدیلی توجیه‌پذیر می نماید و موجب چند برابر شدن ارزش افزوده محصولات کشاورزی می‌شود.اگرچه ایران در زمینه تولید نان‌های شیرینی مختلفی مانند کیک و بیسکوییت توانسته خود را در سطح منطقه خاورمیانه و حتی اروپا مطرح کند ولی هنوز نان ها و شیرینی‌های سنتی ایران آنچنان که شایسته است نتوانسته در سطح بین المللی خود را معرفی کند؛ لذا نان‌های سنتی کشور، نظیر نان شیرمال فقط به مصرف مردم منطقه رسیده و نیز به عنوان سوغات در سطح داخلی مطرح است.

با این حال توجه به این موضوع جهت توسعه تقاضا پر اهمیت است که از یک‌سو همسایگی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس و از سویی دیگر نزدیکی به بازارهای اروپا، این امکان را فراهم می‌آورد که ایران به لحاظ عرضه محصول درسطح بین الملل از جایگاه خوبی برخوردار باشد. نان شیرمال و بطور کلی نان شیرینی‌های سنتی ایران اگرچه محصولاتی بومی هستند ولی تجربه برخی از محصولات نظیر برند تجاری کلوچه نوشین لاهیجان و شیرینی حاج خلیفه یزد، نشان داده که درصورت تولید صنعتی و با کیفیت و نیز بسته‌بندی مرغوب و بازار پسند امکان عرضه و فروش محصول شیرمال سمنان و کاک شاهرود نیز در سطح کشور و خارج از کشور نیز وجود خواهد داشت.

ضرورت اجرای پروژه

کارگاه‌های تولید نان شیرمال و شیرینی سنتی یکى از مشاغل پردرآمد است زیرا مردم در کوچک ترین شادى و همچنین در اعیاد بزرگ، مراسمات مذهبی و…  از این محصولات استفاده می‌نمایند. نان شیرمال و شیرینی به عنوان تامین‌کننده قسمت اعظم انرژی، پروتئین و املاح معدنی مورد نیاز بدن انسان است و در صورت غنی شدن می‌تواند نقش نیازهای بیشتری را پوشش‌دهد. از طرف دیگر استفاده از فرآیندهای بهینه در تهیه این محصولات نه تنها به سلامت افراد جامعه کمک خواهد کرد، بلکه به دلیل استفاده صحیح از گندم و آرد و در نتیجه کاهش ضایعات موجب بالارفتن بهره‌وری خواهد‌شد.

ظرفیت‌های استان سمنان در بخش صنایع دستی و تولیدات روستایی فراوان است تولیداتی از اقلام و اجناس مختلف، که  هرکدام می‌توانند نقشی در توسعه اقتصادی استان داشته باشند. چرا که ظرفیت‌ها آنقدر عظیم هستند که هرکدامشان می توانند مزیتی اصلی در راستای توسعه یک منطقه محسوب شوند. در گذشته موضوعاتی مانند سفال آهو و … در استان سمنان ثبت شده است این ثبت‌ها در واقع قدمی برای برند‌سازی ملی هستند و در کوتاه مدت و بلند مدت ثمرات مفیدی در راستای اشتغالزایی، توسعه صادرات و فروش محصولات برای استان دارند

 نان شیرمال، نان بقسمات، نان کماچ کاسه‌ای و تخته‌ای و گولاچ  از جمله سوغاتی های استان سمنان در زمینه نان شیرینی محسوب می شود با توجه به این که سالیانه  میلیون‌ها زوار رضوی در استان تردد می‌کنند و  هر زائر به عنوان یک نماینده و سفیر صنایع دستی در استان معرفی می‌شود لذا می‌توان از این ظرفیت در راستای برند‌سازی محصولات بهره برد.

معرفی محصولات و کاربردهای آن

ردیفعنوان محصولات (فازاول)معرفی محصول و کاربرد های آنبسته بندی محصولاتتصاویر محصول

۱

شیرمال ساده / شیرینان شیرمال یکی از نان‌های سنتی در ایران است با مزه ی نسبتا شیرین چون در پخت این نان از شیر بجای آب استفاده شده و خمیر با شیر ورز داده می‌شود و به نان شیر مال معروف شده است. اغلب مدور و با قطر کمتر از ۴۰ سانتیمتر و به رنگ قهوه ای تیره است

بسته بندی این محصولات در اوزان مختلف انجام می­شود وعموما در بسته بندی ۲، ۴ و۶ نفره عرضه می گردد.

 

شیرمال

۲

شیرمال مغزدار

(نارگیلی/گردویی)

نان شیرمال  شیری مغزدار نوعی نان است که از آرد گندم و شیر و روغن پخته می‌شود. نوعی نان شبیه به نان فطیر است که با شیر پخته می‌شود و به همین دلیل که خمیر آن با شیر تهیه و مالش داده می‌شود شیرمال می‌گویند.این خوراکی خوشمزه در انواع مختلف نارگیلی، گردویی، خرمایی، کاکائویی تهیه و عرضه می گردد.

 

 

شیرمال مغزدار

۳

کیک یزدیکیک یزدی یکی از خوشمزه ترین کیک های سنتی ایرانی است. دستور اصلی این کیک محبوب و خوش طعم به شهر باستانی یزد تعلق دارد و بیشتر برای پذیرایی در مراسمات از آن استفاده می‌کنند. مواد اصلی در تهیه کیک یزدی، تخم مرغ، شکر، روغن جامد یا کره، آرد سفید مب باشد ، و در صورت دلخواه مقداری کشمش و خلال پسته نیز به آن اضافه می گردد

 

بسته بندی مقوایی

 

 

کیک یزدی

ردیف

عنوان محصولات

(فاز دوم)

معرفی محصول و کاربرد های آنبسته بندی محصولات

 

تصاویر محصول
۱

انواع نان و شیرینی سنتی

(کماچ، بقسمات، پیراشکی  و.. )

نان و شیرینی های سنتی ایران بسیار لذیذ هستند و طعم فوق العاده ای دارند. برخی از نان و شیرینی خوشمزه و محبوب در استان سمنان می توان به کماج، نان بقسمات، پیراشکی و.. اشاره کرد.

کماج: نانی است محلی که بافت نرمی دارد و بسیار شبیه نان شیر مال و نان صبحانه می باشد در تهیه آن از  آرد برنج ، شکر و.. استفاده می شود.

نان بقسمات: نان بقسمات یا بغسمات که به نان سمنانی نیز شهرت دارد یکی از نان‌های سنتی این استان است. برای تهیه این نان، خمیری با آرد، مایه نخود و شکر استفاده می کنند و سپس آن را به چونه‌های کوچک تبدیل می‌سازند. برای پخت، چونه‌ها را باز نمی‌کنند و آنها را در کوره مخصوصی به نام داش قرار می‌دهند.

پیراشکی: یکی از انواع شیرینی ها که مشابه دونات می باشد، و یکی از شیرینی های پرطرفدار در ایران می باشد که  با سرخ کردن خمیری خاص در روغن، حاصل می­شود .

بسته بندی این محصولات در اوزان مختلف انجام می­شود
پیراشکی
 

        در فاز دوم سرمایه گذاری، افزایش ظرفیت محصولات فاز اول نیز صورت می گیرد.

کد آیسیک محصول

ردیفنام محصولکد آیسیک
۱انواع نان حجیم با مواد شیرین کننده۱۵۴۱۴۱۲۳۸۵
۲تارت، دونات، پیراشکی و سایر انواع شیرینی آردی۱۵۴۱۴۱۲۳۴۸
۳انواع کیک۱۵۴۱۴۱۲۳۲۸

استاندارد های ملی و بین المللی

انواعی از نان شیرینی است که مواد اولیه اصلی آن عموما روغن، آردگندم ، شکر و تخم مرغ است و در آنها مجموع وزن شکر و روغن از نصف وزن آرد کمتر نیست و دارای ویژگی های مطابق با آخرین تجدید نظر اساندارد ملی ایران به شماره ۳۴۹۳ می باشد. که انواع شیرینی های آردی شامل شیرینی های قیفی، لایه ای، ساده، مغزی دار، پوشش دار ، تزیین دار می باشد.

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

اگرچه نان و شیرینی جات سنتی نظیر انواع شیرمال، کیک یزدی، کماج و..  به عنوان یک میان وعده سالم و غذای کمکی در مجالس، دورهمی ها و.. استفاده می شود، لیکن می تواند بخشی از انـرژی مورد نیاز بدن، انسان را تامین کند. لذا اهمیت این مسئله در کشورهای فقیر و در حـال توسـعه نمایـان تـر اسـت. همچنـین بـا استفاده صحیح تر از گندم و آرد و در نتیجه کاهش ضایعات موجب بالا رفتن بهره وری و ایجاد ارزش افزوده می گردد.

شناخت محصولات

ماهیت محصولات

محصولاتی که جهت تولید در این طرح مورد بررسی قرار گرفته است نظیر نان شیرمال و شیرینی جز کالاهای مصرفی محسوب می گردند. این محصولات به عنوان میان وعده سالم و مقوی در مراسمات مذهبی، دورهمی ها، جشن ها و.. مورد استفاده قرار می گیرند.

بررسی کالاهای جایگزین

در حال حاضر کلوچه و کیک و انواع شیرینی­‌جات که به روش صنعتی تولید و به بـازار عرضـه می­شوند، مهمتـرین رقیب برای این محصولات محسوب می­شوند. اما قیمت مناسب این محصولات و ماهیت سنتی بودن آن ها موجب شده تا مشتریان این محصولات را به انواع کیک و کلوچه صنعتی ترجیح دهند.

مواد اولیه محصولات

مواد اولیه اساسی برای این محصولات آرد، شکر، روغن، گردو، نارگیل و سایر مواد افزودنی دیگر می باشد. قیمت مواد اولیه بسته به کیفیت می تواند متفاوت باشد، نکته ای که در مورد مواد اولیه وجود دارد این است که قیمت برخی از آنها مانند آرد، شکر و روغن در چند سال اخیر بسیار افزایش یافته است، لذا هر چه بتوان مواد اولیه را با کیفیت مناسب و قیمت مناسب تهیه کرد، می تواند در میزان سودهی تأثیر زیادی داشته باشد.

بررسی بازار /عرضه و تقاضا

عرضه

تعداد زیادی از واحد های کارگاهی تولید انواع نان شیرمال و شیرینی سنتی بصورت پراکنده در سرتاسر استان واقع شده اند اما تجمعات اصلی این واحد ها در شهرستان های سمنان، سرخه و شاهرود  می باشد. در طی ۱۰ سال اخیر در کنار ایجاد واحدهای جدید با تعطیلی واحدهای قدیمی نیز مواجه بوده ایم با توجه به تولید سنتی  محصول( که شاخص بازار پسندی ان نیز هست) فرایند و روش تولید پیشرفت چندانی نکرده است و تنها نواوری‌هایی در طعم و مزه؛ اندازه و بسته‌بندی محصول ایجاد شده.با توجه به شهرت و قدمت ،  محصول فروش خوبی به عنوان سوغات داشته که صرف نظر از دو سال اخیر و همه گیری بیماری کرونا، با افزایش مسافرت‌ها این فروش نیز افزایشی بوده است. در حال حاضر تعداد ۸۰ واحد کارگاهی تهیه نان شیرمال و شیرینی سنتی فعالیت دارند. برخی از کارگاه‌های شیرمال پزی در جدول زیر ارائه گردیده است.

ردیف نام کارگاه های شیرمال پزی استانردیفنام کارگاه های شیرمال پزی استان
۱شیرمال پزی یکتا۱۲شیرمال جواد
۲شیرمال پرز زائر۱۳شیرمال پزی گل گندم
۳شیرمال پزی ممتاز۱۴شیرمال پزی علی
۴شیرمال پزی نجار۱۵شیرمال پزی قلی پور
۵شیرمال پزی  فیض۱۶شیرمال سرای محمد
۶شیرمال پزی امید۱۷شیرمال پزی برادران ایجی
۷شیرمال پزی نصر۱۸شیرمال و کماج پزی شایان
۸قنادی سان سی تی۱۹قنادی غزال
۹شیرمال پزی قومس( خروطی)۲۰شیرمال پزی ایمان
۱۰شیرمال کویر۲۱شیرمال سرای عارف
۱۱شیرمال پزی رسالت۲۲شیرمال پزی محمدی

تقاضا

با توجه به اینکه این محصولات نظیر انواع نان و شیرینی محلی و سنتی( نان شیرمال، کماج، بغسمات و..) در کنار کیفیت بالا و تنوع ­بی­‌نظیری که دارند، تنها در سراسر استان تولید می‌شوند و بومی این منطقه می‌باشند، لذا عمده تقاضا برای این محصولات در سطح شهرستان‌های استان می باشد و هم چنین به عنوان سوغات در سطح سایر استان های کشور نیز مطرح می باشد. در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، هیچ تقاضایی در سطح بین المللی وجود ندارد. بنابراین عمده عرصه تقاضا در محدوده استان و به صورت مستقیم از درب مغازه یا خود کارگاه‌ها انجام می‌گیرد.

تغییرات جمعیتی

  متقاضیان این محصولات خانوارها می‌باشند(B2C)، لذا با بررسی نیاز مصرف‌کنندگان می توان به تقاضای آنان پاسخ مثبت داد و محصولات خود را با توجه ذائقه و سلیقه آن‌ها به بازار عرضه کرد.

تغییرات جمعیت تأثیر مستقیمی روی میزان تقاضای محصول دارد هرچه جمعیت بیشتر باشد تعداد مشتریان بیشتر خواهند بود. با توجه به اینکه صنایع غذایی و تبدیلی در کشورهای درحال توسعه موجب چند برابرشدن ارزش افزوده محصولات می‌شود و این محصولات جزء میان وعده غذایی محسوب می­شود و می‌تواند بخشی از نیازهای خانواده‌ها را فراهم کند لذا با ارائه محصول با کیفیت بالا می توان شاهد روند رو به رشدی از تقاضا درجامعه بود.

تاثیرات طبقه اجتماعی

مهم‌ترین شاخص‌های طبقات اجتماعی درآمد، شغل و میزان تحصیلات است. با توجه‌ به‌ نوع‌ طبقات‌، نیاز و خواسته‌ها نیز تغییر می‌کند. نان و شیرینی  از آن دسته کالاهایی است که در مناسبت‌ها و اعیاد مختلف متقاضی بیشتری دارد و حتی اقشار ضعیف جامعه در این زمان‌ها اقدام به خرید می‌کنند. در حالی‌که اقشار پردرآمد و ثروتمند جامعه از این کالا در هر زمان برای تفریح و لذت خریداری می کنند.

طبقه سطح بالای جامعه، بخش کوچکی از جمعیت را تشکیل می‌دهد. آن‌ها ترجیح می‌دهند در مراکز خرید و فروشگاه لوکس با ظاهری شیک و زیبا که خدمات بهتری ارائه می‌دهند، خرید کنند و محصولات لوکس با برند خاص خریداری می‌کنند و حاضرند قیمت بیشتری برای کالا بپردازند. این سطح جامعه تمایل به خرید شیرینی‌هایی دارند که مواد اولیه گران قیمت‌تری( همانند عسل به جای شکر یا مغزیجات و طعم دهنده‌های طبیعی و درجه یک در تولید آن به کار رفته است و نوع بسته‌بندی لوکس برایشان ارجحیت دارد.

طبقه متوسط جامعه با توجه به قدرت خریدشان در سبد مصرفی خانوار تمایل به خرید کالاهای عادی و شیرینی جاتی دارند که در تولید آن مواد اولیه ارزان تری به کار رفته است و به دنبال شیرینجات با بسته‌بندی لوکس و گران قیمت نیستند و مطلوبیت‌زایی را نسبت به سبک ، ظاهر و مد در اولویت قرار می‌دهند. کیفیت مطلوب کالا به نیاز این دسته از مصرف‌کنندگان پاسخ می دهد.این‌ طبقات‌ مهم‌ترین‌ هدف‌ تبلیغاتی‌ هستند. اقشار ضعیف اطلاعات کمتری راجع به محصولات دارند، این اقشار ترجیح می‌دهند از  فروشگاه‌هایی خرید می­­کنند که قیمت کالاها در آن جا ارزان‌تر از بقیه است.

مطالعه صادرات و واردات

استفاده از شیرینی‌جات سنتی نه تنها جهت مصارف داخلی بلکه در سطح بین الملل نیز رو به افزایش است.کیفیت و طعم محصولات و ارائه بسته‌بندی‌های شکیل و رعایت استانداردهای بهداشتی بین المللی می­‌تواند بازار صادراتی بسیار خوبی داشته باشد. در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، هیچ تقاضایی در سطح بین المللی وجود ندارد و عموماً به عنوان سوغات به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. این محصول می‌تواند قابلیت توسعه و صادراتی شدن را درصورت ایجاد طراحی‌های مناسب چه در حوزه بسته‌بندی محصول و چه از لحاظ کیفیت و از لحاظ مدت ماندگاری به همراه داشته باشد. با این حال توجه به این موضوع جهت توسعه تقاضا پر اهمیت است که از یک‌سو همسایگی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس و از سویی دیگر نزدیکی به بازارهای اروپا، این امکان را فراهم می آورد که ایران به لحاظ عرضه محصول درسطح بین الملل از جایگاه خوبی برخوردار باشد. نان شیرمال و بطور کلی نان شیرینی‌های سنتی ایران اگرچه محصولاتی بومی هستند ولی تجربه برخی از محصولات نظیر برند تجاری کلوچه نوشین لاهیجان و شیرینی حاج خلیفه یزد، نشان داده که درصورت تولید صنعتی و با کیفیت و نیز بسته‌بندی مرغوب و بازار پسند امکان عرضه و فروش محصول شیرمال سمنان و کاک شاهرود نیز در سطح کشور و خارج از کشور نیز وجود خواهد داشت.

تعیین بازار هدف

بازار هدف داخلی

پخت نان‌های سنتی از دیرباز در سمنان رایج بوده است و نان‌هایی که اکنون به عنوان بخشی از سوغات این شهرها شناخته می‌شوند. در سطح منطقه‌ای شهرستان‌های استان نظیر شاهرود، سمنان، دامغان، گرمسار و مسافرین عبوری به عنوان بازار هدف هستند. در سطح ملی این محصول به عنوان سوغات در نظر گرفته می‌شود و برنامه‌ریزی درستی برای این حوزه مشخص وجود ندارد. بنابراین می‌توان با برنامه ریزی درست تمام نقاط کشور به ویژه شهر‌های بزرگ و پرجمعیت نظیر تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، خوزستان و.. را به عنوان بازار هدف در داخل کشور در نظر گرفت.

بازار هدف خارجی

اگرچه ایران در زمینه تولید نان‌های شیرینی مختلفی مانند کیک و بیسکوییت توانسته خود را در سطح منطقه خاورمیانه و حتی اروپا مطرح کند ولی هنوز نان‌ها و شیرینی‌های سنتی ایران آنچنان که شایسته است نتوانسته در سطح بین المللی خود را معرفی کند، لذا نان‌های سنتی کشور، نظیر نان شیرمال فقط به مصرف مردم منطقه رسیده و نیز به عنوان سوغات در سطح داخلی مطرح است. با توجه به نگاهی در سطح بین المللی و نان‌های مشابه آن شاید بتوان به کشورهای دیگر صادر کرد این موضوع در شرایطی اتفاق می افتد که نان‌های استان به کیفیت و ماندگاری لازم رسیده باشد. در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، هیچ تقاضایی در سطح بین المللی وجود ندارد و تنها به صورت سوغات و با واسطه به خارج از ایران صادر می شوند.

برنامه بازاریابی

استراتژی محصول

اولین چیزی که محصول شیرینی به مشتری می‌دهد و همان مزیت اصلی و کاربردی محصول است، طعم شیرینی و خرید محصول به عنوان شیرینی است. علاوه به طعم شیرین و دل‌چسب ایجاد مزایای تکمیلی در محصول برای برجسته کردن محصول نسبت به رقبا ضروری است . با توجه به اینکه در بازار این محصولات چندین رقیب با ویژگی‌های یکسان وجود دارد لذا به شدت نیازمند داشتن ویژگی های متمایز کننده بر روی محصولات می‌باشیم، چرا که تمایز دلیلی است که سبب خریداری شدن محصول در یک بازار رقابتی می شود. از جمله می‌توان به بسته‌بندی کاربردی و یا طراحی طعم محصول مطابق با ذائقه و محدودیت مصرف اقشار خاص از جمله ورزشکاران اشاره نمود.

استراتژی قیمت گذاری

قیمت محصولات تولیدی این طرح علاوه بر اینکه بر اساس قانون عرضه و تقاضا تعیین می‌گردد، تابعی از نوع محصول و نوع بازار هدف است. بنابراین با بررسی قیمت رقبا و اینکه با توجه به شرایط بازار و اقتصاد، مردم چقدر حاضرند برای این محصول هزینه کنند، از موارد مهم در قیمت گذاری محصول است.

استراتژی توزیع

نان و شیرینی جات سنتی جزو آن دسته محصولاتی هستند که مشتری برای خرید آن زمان زیادی صرف نمی­‌کند و عموما قیمت بالایی ندارند. جهت توزیع این محصولات مراکز خرید مختص به این محصولات وجود دارد. همانند توزیع شیرینی‌جات در قنادی‌ها، مراکز خرید فروشگاهی و نمایشگاه‌ها …  درواقع این محصول را باید به‌گونه‌ای توزیع کرد که مشتری راحت‌ترین دسترسی به آن را داشته باشد و کل بازار را پوشش دهد.

این‌که چه کانالی برای عرضۀ محصولات بهتر است، بستگی به بازار هدف دارد. در ابتدا باید این نکته که روش توزیع اثر چشمگیری بر سودآوری محصول دارد را مدنظر داشته باشیم. مشتریان ممکن است محصول ما را دوست داشته باشند و مایل باشند بابت خرید آن پول بپردازند، اما اگر به محصول دسترسی نداشته باشند، آن را نخواهند خرید. در واقع زنجیره‌ای از افراد و موسساتی مثل: توزیع‌کنندگان،‌ عمده ‌فروشان و خرده فروشان با همکاری یکدیگر چنین امکانی را برای فراهم می نمایند:

*فروش به خرده فروشان

*فروش از طریق توزیع‌کنندگان و عمده‌فروشان

*برنامه‌ریزی برای فروش مستقیم محصول به مصرف‌کننده

  • استراتژی تبلیغ

استراتژی‌های تبلیغات با توجه به هزینه‌ها، مخاطبان هدف، تبلیغات رقبا، شرایط جامعه و … در نظر گرفته می‌شود.

*راه اندازی وبسایت حرفه ای معرفی و فروش غیر حضوری محصول

*تبلیغات محیطی (مثلاً استفاده از بیلبوردهای خلاقانه به روش بازاریابی چریکی)

*تبلیغات توسط مشتریان وفادار

*ارائه نمونه رایگان محصول

*حضور در مراسمات و ایین‌های بومی منطقه

*حضور در فستیوال‌های بومی و منطقه‌ای

*حضور در نمایشگاه‌های ملی و بین المللی

معرفی  ماشین‌آلات  خط تولید  محصولات

ماشین آلات خط تولید شیرمال شیری و مغزدار

دستگاه فر مخصوص تولید کیک، میکسر خمیر، همزن برقی، دستگاه بسته بندی، قفسه، توری فلزی خنک کننده، الک ارد برقی، الک (چرخان)، کاتر خمیر، کاردک، وردنه، براش(برس قنادی)، ترازوی صنعتی، پاتیل استیل، میز کار.

ماشین آلات خط تولید کیک یزدی

دستگاه فر مخصوص تولید کیک، میکسر خمیر، همزن برقی، قالب کیک یزدی، قفسه، دستگاه دیپازیتور ( قیف زن)، توری فلزی خنک کننده، الک ارد برقی، الک (چرخان)، کاردک، براش(برس قنادی)، ترازوی صنعتی، پاتیل استیل، میز کار، چسب زن کارتن دستی، دستگاه دوخت سلفون، سردخانه ایستاده.

شرح فرآیند تولید شیرمال شیری

۱٫ آماده سازی و توزین مواد اولیه

بعد از خرید مواد اولیه مرحله آماده سازی و توزین مواد می باشد بعد از اندازه گیری، خمیر مایه به همراه شکر، آب ، شیر ، روغن و نمک داخل  میکسر ریخته شده و در ادامه سفیده تخم مرغ توسط همزن مخلوط شده و به سایر مواد اضافه می شود.

۲٫ اختلاط مواد اولیه

در این مرحله مواد اولیه توسط میکسر با هم دیگر مخلوط می گردد و سپس آرد  به صورت کنترل شده الک کرده و در همین حین مواد را مخلوط می کنیم

۳٫ آماده کردن خمیر

اضافه کردن آرد را تا زمانی که خمیری نرم و لطیف شکل بگیرد ادامه می دهیم. پس از اینکه خمیر جمع شد، آنرا به سطح کار منتقل کرده و چند دقیقه ورز می دهیم تا کاملا منسجم شود.

۴٫ قالب زنی خمیر

پس از انتقال خمیر به میز کار آن را  با وردنه باز نموده و در اندازه های مختلف قالب زده و خمیر را درون سینی فر قرار داده . در ادامه روی خمیر را با یک دستمال نخی مرطوب پوشانده و اجازه می دهیم ۱۵ دقیقه دیگر استراحت کند.

۵٫ پخت نان شیرمال

سپس فر را به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد  رسانده و اجازه می دهیم به خوبی گرم شود. پس از اینکه خمیر استراحت کرد، روی آنرا با زرده تخم مرغ رومال می کنیم. . در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برای پخت نان کافی است. در پایان نان شیرمال را از فر خارج کرده تا خنک شود

۶٫ خنک کردن

محصول در این مرحله باید خنک شده و آماده جهت بسته بندی می شود.

۷٫ بسته بندی

هنگامیکه شیرمال کاملا خنک شد از قالب ها جدا شده و برای بسته بندی نهایی آماده می شود. که به طور معمول در بسته بندی پلاستیکی بسته بندی می شود و سپس به بازار عرضه می گردد.

شرح فرآیند تولید شیرمال شیری

 

شرح فرآیند تولید شیرمال مغزدار

  1. آماده سازی و توزین مواد اولیه

بعد از خرید مواد اولیه مرحله آماده سازی و توزین مواد می باشد بعد از اندازه گیری، خمیر مایه به همراه شکر، آب ، شیر ، روغن و نمک داخل  میکسر ریخته شده و در ادامه سفیده تخم مرغ به آن اضافه می گردد.

  1. اختلاط مواد اولیه

در این مرحله مواد اولیه توسط میکسر یا همزن با هم دیگر مخلوط می گردد و سپس آرد  به صورت کنترل شده الک کرده و در همین حین مواد را مخلوط می کنیم.

  1. آماده کردن خمیر

اضافه کردن آرد را تا زمانی که خمیری نرم و لطیف شکل بگیرد ادامه می دهیم. پس از اینکه خمیر جمع شد، آنرا به سطح کار منتقل کرده و چند دقیقه ورز می دهیم تا کاملا منسجم شود.

  1. آماده سازی مواد به داخل نان شیرمال نارگیلی

این مرحله مربوط به تهیه مواد داخل نان شیرمال نارگیلی است.  عسل، کره  و پودر نارگیل جهت تزریق به خمیر شیر مال توسط همزن کاملاً مخلوط شده و آماده می گردد.

  1. تزریق مواد به خمیر و قالب زنی آن

پس از انتقال خمیر به میز کار . آن را به دو قسمت تقسیم کرده و هر قسمت رو به صورت دایره‌های بزرگ در آورده و با وردنه صاف نموده. مواد داخل نان شیرمال نارگیلی را روی خمیرها ریختهسپس در  اندازه های مختلف قالب زده و پس از آن خمیر را درون سینی فر قرار داده . و روی آن را با یک دستمال نخی مرطوب پوشانده و اجازه می دهیم ۱۵ دقیقه دیگر استراحت کند.

  1. پخت نان شیرمال

سپس فر را به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد  رسانده و اجازه می دهیم به خوبی گرم شود. پس از اینکه خمیر استراحت کرد، روی آنرا با زرده تخم مرغ رومال می کنیم. . در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان برای پخت نان کافی است. در پایان نان شیرمال را از فر خارج کرده تا خنک شود

  1. خنک کردن

محصول در این مرحله باید خنک شده و آماده جهت بسته بندی می شود.

  1. بسته بندی

هنگامیکه شیرمال کاملا خنک شد از قالب ها جدا شده و برای بسته بندی نهایی آماده می شود. که به طور معمول در بسته بندی پلاستیکی بسته بندی می شود و سپس به بازار عرضه می گردد.

شرح فرآیند تولید شیرمال مغزدار

شرح فرآیند تولید کیک یزدی

مرحله اول  :  در ابتدای کار همه‌ی مواد را از یک ساعت قبل از شروع پخت کیک ها ، از یخچال خارج کرده  تا به دمای محیط برسند .  فر را با دمای ٢١٠ درجه سانتیگراد روشن کرده تا  گرم شود . مواد مورد نیاز توزین می شود .سپس  تخم مرغ به دمای محیط رسیده را با شکر در کاسه ریخته و به مدت  پنج دقیقه با همزن برقی بزنید  تا سفید و کشدار و رنگشان کرمی شود و مواد را  به دستگاه  میکسر انتقال  می دهیم .

مرحله دوم :

پس از اینکه تخم مرغ و شکر را به خوبی مخلوط کردیم، روغن مایع را به میکسر  اضافه می کنیم و کمی هم می زنیم تا روغن با دیگر مواد یکدست شود. در ادامه جوش شیرین را به صورت جداگانه با ماست ترکیب می کنیم.

مرحله سوم :

حال ترکیب ماست و جوش شیرین را به مواد درون  میکسر  اضافه می کنیم و با همزن ۱ دقیقه مخلوط می کنیم تا با دیگر مواد یکدست شوند. در ادامه پودر هل را به همراه گلاب و عسل اضافه کرده و آنها را نیز ۱ دقیقه مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم :

در این مرحله فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا به خوبی گرم شود، سپس آرد را با بکینگ پودر ترکیب می کنیم و یک مرتبه الک می کنیم. در ادامه ترکیب آرد و بکینگ پودر را مجددا درون الک می ریزیم.

مرحله پنجم :

آرد و بکینگ پودر را روی مواد درون میکسر الک می کنیم و با لیسک مواد را از یک سمت به آرامی مخلوط می کنیم تا مایه کیک کاملا یکدست شود. در ادامه مایه کیک را درون دستگاه دیپازیتور (قیف زن ) می ریزیم.

مرحله ششم :

کپسول های مخصوص کیک یزدی را درون قالب مافین قرار می دهیم. در ادامه مایه کیک را بوسیله دستگاه دیپازیتور درون کپسول ها می ریزیم. توجه داشته باشید که چون پف کیک یزدی خیلی زیاد است باید قالب ها را تا نیمه پر کنیم.

مرحله هفتم :

قراردادن سینی داخل فر جهت پخت و پس از اتمام مرحله پخت خارج کردن سینی و مهلت دادن جهت افت دما .

مرحله هشتم :

بسته بندی محصول نهایی : بسته بندی در سلفون و دوخت سلفون توسط دستگاه دوخت ، الصاق برچسب و چاپ روی برچسب و در انتها قراردادن بسته های سلفون  داخل کارت و چسب زدن کارتنها ، بارگیری و عرضه به بازار .

شرح فرآیند تولید کیک یزدی

بخشی از شاخص‌های مالی پروژه

مبلغ سرمایه گذاری ثابت(میلیون ریال)۶,۶۶۴
سرمایه در گردش(میلیون ریال)۱۲,۶۸۴
مجموع سرمایه گذاری (میلیون ریال)۱۹,۳۴۸
نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری% ۴۷٫۵۴
دوره بازگشت سرمایه (سال)۳
نقطه سر به سر۷۳%
ارزش فروش در سربسر (میلیون ریال)۶۹,۴۹۶
نسبت حاشیه سود۱۲٫۱۲%

آنچه که در این مطلب مشاهده نمودید بخشی از طرح توجیهی فنی، مالی و اقتصادی احداث کارگاه شیرمال پزی در استان سمنان است. در صورت نیاز به مشاهده نمونه پروژه‌های بیشتر به صفحه سرمایه‌گذاری  مراجعه فرمایید. اگر نیازمند تدوین طرح توجیهی برای کسب و کار خود هستید با ما در تماس باشید.

 

ارسال یک دیدگاه