احداث کارگاه شیرمال پزی

در این مقاله قصد داریم بخشی از طرح توجیهی احداث کارگاه شیرمال پزی را در اختیار شما قراردهیم. ایجاد صنایع غذایی در کشورهای درحال توسعه موجب چند برابر شدن ارزش افزوده محصولات کشاورزی است. ارزان بودن مواد خام , ارزبری کم ، نیروی کار ارزان و نیاز به سرمایه کم همگی ازجمله عواملی است که ایجاد صنایع تبدیلی توجیه‌پذیر می نماید و موجب چند برابر شدن ارزش افزوده محصولات کشاورزی می‌شود. اگرچه ایران در زمینه تولید نان‌های شیرینی مختلفی مانند کیک و بیسکوییت توانسته خود را در سطح منطقه خاورمیانه و حتی اروپا مطرح کند ولی هنوز نان‌ها و شیرینی‌های سنتی ایران آنچنان که شایسته است نتوانسته در سطح بین‌المللی خود را معرفی کند. لذا نان‌های سنتی کشور، نظیر نان شیرمال فقط به مصرف مردم منطقه رسیده و نیز به عنوان سوغات در سطح داخلی مطرح است.

اهمیت نان و شیرینی ایرانی

در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، تقاضایی هم در سطح بین المللی وجود ندارد. از طرفی برنامه‌ریزی برای این حوزه هم به صورت مشخص وجود ندارد. با این حال توجه به این موضوع جهت تقاضا پر اهمیت است. از یکسو همسایگی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس و از سوی دیگر نزدیکی به بازارهای اروپا، این امکان را فراهم می‌آورد که ایران درسطح بین الملل از جایگاه خوبی برخوردار باشد.

نان و شیرینی‌های سنتی ایران بسیار لذیذ هستند. شیرینی جز جدایی ناپذیر عید، مهمانی و دورهمی‌های ایرانی‌ها است. علاقه و میل به شیرینی سبب شده در هر شهر و دیار ایران شیرینی‌های محلی خوشمزه‌ای وجود داشته باشد. نان و شیرینی‌های سنتی ایران طعم فوق العاده‌ای دارند و به عنوان سوغات آن شهر به شهرهای دیگه برده می‌شوند.

ضرورت اجرای پروژه

کارگاه‌های تولید نان شیرمال و شیرینی یکى از مشاغل پردرآمد است زیرا مردم در کوچک ترین شادى و همچنین در اعیاد بزرگ، مراسمات مذهبی و…  از این محصولات استفاده می‌نمایند. نان شیرمال و شیرینی به عنوان تامین‌کننده قسمت اعظم انرژی، پروتئین و املاح معدنی مورد نیاز بدن انسان است. از طرف دیگر استفاده از فرآیندهای بهینه در تهیه این محصولات به سلامت افراد جامعه کمک خواهد کرد. همچنین به دلیل استفاده صحیح از گندم و آرد و در نتیجه کاهش ضایعات موجب بالارفتن بهره‌وری خواهد‌شد.

معرفی محصولات و کاربردهای آن

این محصولات نظیر نان شیرمال و شیرینیجات جز کالاهای مصرفی و به عنوان میان وعده سالم و مقوی در مراسمات مذهبی، دورهمی‌ها، جشن‌ها و.. مورد استفاده قرار می گیرند. محصولات ذیل با توجه به میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز و سطح تقاضای استانی و کشوری برنامه‌ریزی گردیده است.

ردیفعنوان محصولات (فازاول)معرفی محصول و کاربرد های آنبسته بندی محصولاتتصاویر محصول

۱

شیرمال ساده / شیرینان شیرمال یکی از نان‌های سنتی در ایران است با مزه‌ی نسبتا شیرین چون در پخت این نان از شیر بجای آب استفاده می‌شود. اغلب مدور و با قطر کمتر از ۴۰ سانتیمتر و به رنگ قهوه‌ای تیره است.

بسته‌بندی این محصولات در اوزان مختلف انجام می­شود وعموما در بسته بندی ۲، ۴ و۶ نفره عرضه می‌گردد.

 

شیرمال

۲

شیرمال مغزدار

(نارگیلی/گردویی)

نان شیرمال  شیری مغزدار نوعی نان است که از آرد گندم و شیر و روغن پخته می‌شود. نوعی نان شبیه به نان فطیر است که با شیر پخته می‌شود و به همین دلیل که خمیر آن با شیر تهیه و مالش داده می‌شود شیرمال می‌گویند. این خوراکی خوشمزه در انواع مختلف نارگیلی، گردویی، خرمایی، کاکائویی تهیه و عرضه می‌گردد.

 

 

شیرمال مغزدار

۳

کیک یزدیکیک یزدی یکی از خوشمزه‌ترین کیک‌های سنتی ایرانی است. دستور اصلی این کیک محبوب و خوش طعم به شهر باستانی یزد تعلق دارد و بیشتر برای پذیرایی در مراسمات از آن استفاده می‌کنند. مواد اصلی در تهیه کیک یزدی، تخم مرغ، شکر، روغن جامد یا کره، آرد سفید می‌باشد ، و در صورت دلخواه مقداری کشمش و خلال پسته نیز به آن اضافه می‌گردد.

 

بسته‌بندی مقوایی

 

 

کیک یزدی

ردیف

عنوان محصولات

(فاز دوم)

معرفی محصول و کاربرد‌های آنبسته‌بندی محصولات

 

تصاویر محصول
۱

انواع نان و شیرینی سنتی

(کماچ، بقسمات، پیراشکی  و.. )

نان و شیرینی‌های سنتی ایران بسیار لذیذ هستند و طعم فوق العاده‌ای دارند.
کماج: نانی است محلی که بافت نرمی دارد و بسیار شبیه نان شیر مال و نان صبحانه می‌باشد. در تهیه آن از آرد برنج ، شکر و.. استفاده می شود.
نان بقسمات: نان بقسمات یا بغسمات که به نان سمنانی نیز شهرت دارد یکی از نان‌های سنتی این استان است. برای تهیه این نان، خمیری با آرد، مایه نخود و شکر استفاده می‌کنند و سپس آن را به چونه‌های کوچک تبدیل می‌سازند. برای پخت، چونه‌ها را باز نمی‌کنند و آنها را در کوره مخصوصی قرار می‌دهند.
پیراشکی: یکی از انواع شیرینی‌ها که مشابه دونات می‌باشد، و یکی از شیرینی‌های پرطرفدار در ایران می‌باشد که با سرخ کردن خمیری خاص در روغن، حاصل می‌شود.
بسته بندی این محصولات در اوزان مختلف انجام می­شود
پیراشکی
 

        در فاز دوم سرمایه‌گذاری، افزایش ظرفیت محصولات فاز اول نیز صورت می‌گیرد.

کد آیسیک محصول

ردیفنام محصولکد آیسیک
۱انواع نان حجیم با مواد شیرین کننده۱۵۴۱۴۱۲۳۸۵
۲تارت، دونات، پیراشکی و سایر انواع شیرینی آردی۱۵۴۱۴۱۲۳۴۸
۳انواع کیک۱۵۴۱۴۱۲۳۲۸

استاندارد های ملی

ردیفشماره استانداردشرح
۱۳۴۹۳انواع شیرینی‌های آردی شامل شیرینی‌های قیفی، لایه‌ای، ساده، مغزی‌دار، پوشش‌دار ، تزیین‌دار

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

اگرچه نان و شیرینی جات سنتی نظیر انواع شیرمال، کیک یزدی، کماج و..  به عنوان یک میان وعده سالم و غذای کمکی در مجالس، دورهمی ها و.. استفاده می شود، لیکن می تواند بخشی از انـرژی مورد نیاز بدن، انسان را تامین کند. لذا اهمیت این مسئله در کشورهای فقیر و در حـال توسـعه نمایـان تـر اسـت. همچنـین بـا استفاده صحیح تر از گندم و آرد و در نتیجه کاهش ضایعات موجب بالا رفتن بهره وری و ایجاد ارزش افزوده می گردد.

بررسی کالاهای جایگزین

در حال حاضر کلوچه و کیک و انواع شیرینی­جات که به روش صنعتی تولید و به بـازار عرضـه می­‌شوند، مهم‌تـرین رقیب برای این محصولات محسوب می‌­شوند. اما قیمت مناسب این محصولات و ماهیت سنتی بودن آن‌ها موجب شده تا مشتریان این محصولات را به انواع کیک و کلوچه صنعتی ترجیح دهند.

مواد اولیه محصولات

مواد اولیه اساسی برای این محصولات آرد، شکر، روغن، گردو، نارگیل و سایر مواد افزودنی دیگر می‌باشد. قیمت مواد اولیه بسته به کیفیت می تواند متفاوت باشد. قیمت برخی از مواد اولیه مانند آرد، شکر و روغن در چند سال اخیر افزایش یافته است. هر چه بتوان مواد اولیه را با کیفیت مناسب و قیمت مناسب تهیه کرد، می‌تواند در میزان سودهی تأثیر زیادی داشته باشد.

بررسی بازار

تعداد زیادی از واحد‌های کارگاهی تولید انواع نان شیرمال و شیرینی سنتی بصورت پراکنده در سرتاسر کشور واقع شده‌اند. در طی ۱۰ سال اخیر در کنار ایجاد واحدهای جدید با تعطیلی واحدهای قدیمی نیز مواجه بوده‌ایم. با توجه به تولید سنتی  محصول ( که شاخص بازار پسندی ان نیز هست. ) فرایند و روش تولید پیشرفت چندانی نکرده است. تنها نواوری‌هایی در طعم و مزه، اندازه و بسته‌بندی محصول ایجاد شده است.

با توجه به اینکه این محصولات نظیر انواع نان و شیرینی محلی و سنتی در کنار کیفیت بالا و تنوع ­بی‌­نظیری که دارند،  بومی مناطق هستند. عمده تقاضا برای این محصولات در سطح شهرستان‌های همان استان‌ها می‌باشد. علاوه بر آن می‌توان به عنوان سوغات در سطح سایر استان‌های کشور نیز در نظر گرفت. در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، هیچ تقاضایی در سطح بین المللی وجود ندارد. بنابراین عمده عرصه تقاضا در محدوده استان و به صورت مستقیم از درب مغازه یا خود کارگاه‌ها انجام می‌گیرد.

تاثیرات جمعیتی

متقاضیان این محصولات خانوارهامی‌باشند. با بررسی نیاز مصرف‌کنندگان می‌توان به تقاضای آنان پاسخ مثبت داد و محصولات خود را با توجه ذائقه و سلیقه آن‌ها به بازار عرضه کرد. تغییرات جمعیت تأثیر مستقیمی روی میزان تقاضای محصول دارد هرچه جمعیت بیشتر باشد تعداد مشتریان بیشتر خواهند بود.

تاثیرات طبقه اجتماعی

مهم‌ترین شاخص‌های طبقات اجتماعی درآمد، شغل و میزان تحصیلات است. با توجه‌ به‌ نوع‌ طبقات‌، نیاز و خواسته‌ها نیز تغییر می‌کند. نان و شیرینی  از آن دسته کالاهایی است که در مناسبت‌ها و اعیاد مختلف متقاضی بیشتری دارد و حتی اقشار ضعیف جامعه در این زمان‌ها اقدام به خرید می‌کنند. در حالیکه اقشار پردرآمد و ثروتمند جامعه از این کالا در هر زمان برای تفریح و لذت خریداری می‌کنند.

طبقه سطح بالای جامعه، بخش کوچکی از جمعیت را تشکیل می‌دهد. آنها ترجیح می‌دهند در مراکز خرید و فروشگاه لوکس با ظاهری شیک و زیبا خرید کنند و حاضرند پول بیشتری برای کالا بپردازند. این سطح جامعه تمایل به خرید شیرینی‌هایی دارند که مواد اولیه گران قیمتری  در تولید آن به کار رفته است و نوع بسته بندی لوکس برایشان ارجحیت دارد.

مطالعه صادرات و واردات

استفاده از محصولات سنتی نه تنها جهت مصارف داخلی بلکه در سطح بین‌الملل نیز رو به افزایش است. کیفیت و طعم محصولات و ارائه بسته‌بندی‌های شکیل و رعایت استانداردهای بهداشتی بین‌المللی می­‌تواند بازار صادراتی بسیار خوبی داشته باشد. در حال حاضر با توجه به عدم صادرات محصول، هیچ تقاضایی در سطح بین المللی وجود ندارد و عموماً به عنوان سوغات به کشور‌های دیگر صادر می‌شود. این محصول می‌تواند قابلیت توسعه و صادراتی شدن را درصورت ایجاد طراحی‌های مناسب چه در حوزه بسته بندی محصول و چه از لحاظ کیفیت و از لحاظ مدت ماندگاری به همراه داشته باشد.   با توجه به این موضوع جهت توسعه تقاضا موارد زیر پر اهمیت است:

۱- همسایگی ایران با کشورهای حاشیه خلیج فارس

۲- نزدیکی به بازارهای اروپا

بنابراین ایران به لحاظ عرضه محصول درسطح بین‌الملل از جایگاه خوبی برخوردار است. نان شیرمال و بطور کلی نان شیرینی‌های سنتی ایران محصولاتی بومی هستند. تجربه نشان داده برخی از محصولات نظیر برند تجاری کلوچه نوشین لاهیجان و شیرینی حاج خلیفه یزد، درصورت تولید صنعتی و با کیفیت و نیز بسته بندی بازار پسند امکان عرضه و فروش این محصولات در سطح کشور و خارج از کشور نیز وجود خواهد داشت.

شرح فرآیند تولید شیرمال شیری

شرح فرآیند تولید شیرمال شیری

 

شرح فرآیند تولید شیرمال مغزدار

شرح فرآیند تولید شیرمال مغزدار

شرح فرآیند تولید کیک یزدی

شرح فرآیند تولید کیک یزدی

بخشی از شاخص‌های مالی و اقتصادی پروژه

 

مبلغ سرمایه گذاری ثابت(میلیون ریال)۶,۶۶۴
مجموع سرمایه گذاری (میلیون ریال)۱۹,۳۴۸
نرخ بازده داخلی سرمایه گذاری% ۴۷٫۵۴
ظرفیت تولید(تن)۲۵۰
میزان اشتغالزایی پروژه (نفر)۶
مساحت زمین( متر مربع )۴۰۰

آنچه که در این مطلب مشاهده نمودید بخشی از طرح توجیهی فنی، مالی و اقتصادی احداث کارگاه شیرمال پزی در استان سمنان است. در صورت نیاز به مشاهده نمونه پروژه‌های بیشتر به صفحه سرمایه‌گذاری  مراجعه فرمایید. اگر نیازمند تدوین طرح توجیهی برای کسب و کار خود هستید با ما در تماس باشید.

 

ارسال یک دیدگاه