نبات صنعتی

نحوه تولید نبات

برای تهیه نبات صنعتی ابتدا آب و شکر را مخلوط کرده تا شربت تهیه شود، سپس شربت را حرارت می دهیم. برای از بین بردن ناخالصی‌ها در شربت از تخم مرغ استفاده کرده و  پس از چسبیدن ناخالصی‌ها به تخم مرغ آن را دور می‌اندازیم. آنقدر شربت را حرارت می‌دهیم تا آب آن تبخیر شود. پس از رسیدن به غلظت مناسب آن را در ظرف نیمکره مخصوصی که با نخ مخصوص نخ‌کشی کرده‌ایم می ریزیم. دمای معمولی برای استخراج نبات ۱۰۹ درجه است. هرچه دما بالاتر باشد بلورها ریزتر می‌شوند. این مرحله حدود سه چهار روز طول می‌کشد و طی این مدت بلورهای نبات شکل می‌گیرند. سپس ظرف را کج کرده تا شربت اضافی آن خارج شود و دوباره ظرف را به حالت اولیه برمی‌گردانیم و دو یا سه روز دیگر صبر میکنیم تا نبات خشک شود.

تولید نبات صنعتی

انواع نبات

انواع نبات شامل نبات سنتی (به دو رنگ سفید ساده و زرد زعفرانی) ، شاخه نبات بلورهای نبات که بدور یک نخ ازجنس پنبه تشکیل شده است. نبات چوبی نباتی است که بلورهای نبات بدور یک چوب تشکیل می‌شود و برخالف نی‌های پلاستیکی غیر بهداشتی و سرطان زا نمی‌باشد. نبات مخلوط عبارت از تکه نبات‌هایی که درکف وجداره‌ی پاتیل‌ها تشکیل می‌شود که بدلیل شکل نامنظم آن بیشتر بصورت فله و در بسته‌بندی‌هایی به وزن ۱۰کیلوگرم عرضه می‌گردد.

بازسازی خط تولید نبات از روش سنتی به روش صنعتی

در اثر سرد شدن محلول فوق اشباع شکر، کریستال‌های درشت ساکارز تولید می‌گردد. این روش سنتی تهیه نبات تابحال مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اما در سال‌های اخیر برای بهینه‌سازی فرآیند تولید نبات تلاش‌های زیادی صورت گرفته است. در فرآیند علمی تولید نبات بلورهای رشد یافته ساکارز تحت کریستالیزاسیون در سرما بررسی می‌گردند و با توجه به عوامل موثر بر درجه فوق اشباع و هدایت کریستالیزاسیون  تلاش بر این است که راندمان تولید افزایش یافته و کریستال شکر به طور مطلوب رشد داده شود.

مشکلات احتمالی پیش آمده در تولید نبات

  • بالا بودن میزان سختی آب مورد استفاده در تولید نبات
  • نفوذ املاح در دستگاه‌ها و ماشین آلات
  • افزایش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری ماشین آلات
  • کدر شدن رنگ نبات‌ها
  • عدم تشکیل بلور

بهینه سازی فرآیند تولید نبات

راه حل

نبات، بلور ساکارز رشد یافته‌ای است که ضخامت آن از ۳ تا ۳۰ میلیمتر در نوسان است. در فرآیند تولید نبات، کریستال‌های بزرگ ساکارز با خنک کردن محلول فوق اشباع تولید می‌شوند. این روش تاکنون تغییری نکرده است و در این سال‌ها تلاش‌های زیادی برای بهینه‌سازی فرآیند تولید انجام شده است. تولید نبات به روش علمی بخشی از فرآیند تبلور خنک کننده است که تحت تأثیر پارامترهای فوق اشباع و کریستالیزاسیون قرار می‌گیرد. این پارامترها باید برای افزایش عملکرد و رشد بلورهای ساکارز در نظر گرفته شوند.

بهینه‌سازی فرایند تولید کریستالیزاسیون ساکاروز در تولید نبات مشکلات مطرح شده را از بین خواهد برد و در نتیجه باعث افزایش کیفیت محصول تولیدی و افزایش راندمان تولید خواهد شد.

اگر شما هم در فرآیند تولید نبات با این عارضه‌ها مواجه شده‌اید و به دنبال راه حل هستید با مشاوران شرکت ایسان کاوش در ارتباط باشید.

 

ارسال یک دیدگاه