رنگ و پوشش پودری

تمرکز روز افزون جمعیت جهان در شهرها و همچنین رشد عظیم جمعیت،رشد پروژه های عظیم اقتصادی، عمرانی و …که ملزم این تحولات است، باعث رشد مصرف انواع رنگ های صنعتی و ساختمانی خواهد بود. در دهه ی گذشته صنعت رنگ و پوشش شاهد رشد مداوم با میانگین سالیانه‌ی ۴٫۵ درصد بوده است. این تولیدات شامل دو دسته‌ی کلی رنگ‌های صنعتی (Industrial Coatings) و رنگ‌های ساختمانی(Decorative Coatings) هستند. رنگ‌های صنعتی در محیط‌های صنعتی و برای رنگ‌آمیزی و پوشش‌دهی محصولات صنعتی به کار می‌روند. رنگ‌های ساختمانی در محیط‌های مسکونی استفاده می‌شوند، هر کدام از این محیط‌ها خصوصیات خود را دارند. در این مقاله به رنگ پودری پرداخته می‌شود.

برای رنگ‌های صنعتی و ساختمانی بازار مصرف بالقوه بسیار بالایی وجود دارد، لذا احداث واحدهایی جهت رفع نیازهای مربوطه ضروری به نظر می رسد. رنگ های صنعتی و ساختمانی محدوده وسیعی از کالاها را در بر می گیرد که تنوع این تولیدات تفاوت‌های بسیاری را در جنس،‌ شکل و خصوصیات آن‌ها ایجاد می­کند که بالطبع روش‌های ساخت گوناگونی را طلب می­کند.

معرفی محصولات و کاربردآن

ردیفعنوانمعرفی کاربردویژگی هاتصویر
۱رنگ و پوشش پودری گروهی از رنگ ها و پوشش هایی که از مخلوط رزین، پیگمنت‌ها و سایر افزودنی‌ها بدست‌ می‌آید. رنگ پودری، پوششی مناسب برای حفاظ روی سطح مورد نظر می‌باشد که به صورت پودر ساخته می‌شود. پس از پاشش به وسیله دستگاه مخصوص، طی زمان و با دمایی تعیین شده تحت حرارت قرار می­گیرد. سپس  ذوب و سخت شده و پس از سرد شدن عایقی بسیار مقاوم و با کیفیت ایجاد می‌کند.*صنعت ساختمانی  *سازندگان لوازم خانگی

*سازندگان مصنوعات فلزی

*سازندگان قطعات خودرو

*سازندگان ماشین آلات صنعتی

آلودگی کمتر، دوام بیشتر، از مزیت رنگ پودری نسبت به رنگ های سنتی دیگر این است. رنگ‌های پودری علاوه بر صرفه‌های اقتصادی به دلیل عدم نیاز به حلال با محیط زیست سازگارتر است. 

 

رنگ پودری

مزایای رنگ پودری

معایب رنگ‌پودری

بدون اثار مخرب زیست‌محیطیعدم امکان ترکیب رنگ
سودمندی بالا، بازیافت مطلوب پودرهای پاشیده شده اضافی بالای ۹۵ % می‌‏باشد، در حالی که برای رنگ‏‌های بر پایه حلال کمتر از ۱۵ % می‏‌باشد.مشکل رنگ‌آمیزی با ضخامت بسیار کم
بعلت عدم وجود حلال و مواد خطرناک آتش‌گیر و مسموم کننده، خطرات کمتری برای سلامتی دارد.مشکل رنگ‌آمیزی سطوح بزرگ
ایجاد ضخامت بالا بدون اثر شره‌ی رنگمحدودیت کاربرد فقط برای سطوح فلزی
مقاوم در برابر نفوذ گرد و غبار و لکه‌های ناشی از روغن و چربی

 

بازار هدف بسیار محدود

کد آیسیک محصول

ردیفنام محصولکد آیسیک
۱رنگ و پوشش پودری۲۴۲۲۵۱۲۳۳۲

کد تعرفه گمرکی

کد تعرفهشرح
۳۲۰۸۱۰۱۰پوشش و رنگ‌ها
۳۹۰۷۹۹۱۰رنگ پودری آماده و نیمه آماده به شکل فلس (Flake) و یا گرانول
۳۹۰۷۳۰۱۰ رنگ پودری آماده و نیمه آماده، حتی به شکل فلس (Flake) و یا گرانول
۳۲۰۹۱۰۵۰رنگ‌ها و پوشش‌های صنعتی
۳۲۰۹۱۰۴۰رنگ‌ها و پوشش‌های ساختمانی

استاندارد های ملی و بین المللی

استانداردهای مربوط به آزمون کیفیت رنگ استاندارد ایران ٢٩١٩ ISTRI است. ولی استاندارد های جهانی آزمون رنگ های صنعتی عبارتند از:

ASTM D٣٣٣- Testing of lacquers enamels

ASTM D٢٢٠١, D١٧٣۴, D١۴٠٠, D٣٣۵٩

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

اهمیت بخش صنعت به عنوان یکی از بخش­‌های اصلی اقتصاد و همچنین تاثیر مضاعف آن بر سایر بخش­‌های اقتصادی و حوزه‌­های کلان ملی شناخته شده است. ایران به علت دارا بودن نفت و گاز فراوان، به اندازه کافی خوراک و انرژی برای توسعه صنعت پتروشیمی و صنایع زیرگروه آن مانند صنعت رنگ دارد. صنعت رنگ چهارمین صنعت برتر و مهم جهان است. البته صنعت رنگ در ایران هنوز یک صنعت کامل نبوده و هم از نظر تأمین ماده اولیه و هم از نظر تأمین بسیاری از گریدهای رنگ متکی به واردات است.

ماهیت محصولات

رنگ‌های پودری به عنوان کالای مصرفی در صنعت ساختمان سازی برای رنگ آمیزی ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، هتل‌ها و رستوران مورد استفاده قرار می‌گیرند. عمده مصرف‌کنندگان واقعی رنگ ساختمانی همان نقاشان هستند. بدین ترتیب انتخاب آن‌ها صرفا بر پایه کیفیت رنگ نخواهد بود و قیمت و شرایط پرداخت در آن نقش اصلی را دارد.

بررسی کالاهای جایگزین

با توجه به مقررات اخیر و جاری زیست محیطی در مورد آلودگی و دفع مواد زائد فاضلاب، جایگزین رنگ مایع با رنگ پودری روز به روز اهمیت بیشتری می‌یابد. مشکل اصلی در رنگ کاری با رنگ‌های مایع وجود حلال‌هاست. با به کارگیری رنگ‌های مایع وجود سیستم‌های تهویه، تصفیه  و بازیافت حلال برای کنترل ترکیبات آلی فرار ضروری است. در عوض، رنگ پودری نوعی فرآیند رنگ خشک است که در هیچ مرحله‌ای از عملیات رنگ کاری از ترکیبات آلی فرار استفاده نمی‌­شود. رنگ‌های پودری به عنوان جایگزین زیست محیطی رنگ‌های حلال پایه، مشخصاٌ با انتشار کمتر ترکیب‌های آلی فرار (VOCS) و مواد خطرناک آلاینده هوا شناخته می‌­شوند.

بررسی مواد اولیه

از مهم‌ترین مواد اولیه در صنعت رنگ می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

ماده اولیه اصلی رنگ‌های صنعتی شامل انواع رزین بوده که تقریباً در تمام نواحی کشور قابل دسترسی است.

  • رزین: مایعی شبیه چسب است که باعث ایجاد چسبندگی در  رنگ می­‌شود.
  • پرکننده‌ها: موادی که به رنگ اضافه می‌­کنند و در خصلت رنگ هیچ تأثیری ندارد و فقط توجیه اقتصادی دارند. یعنی فقط برای کاهش قیمت رنگ استفاده می‌شود. می‌­توان از پرکننده‌­ها به تالک، اکسید روی و کربنات کلسیم اشاره کرد.
  • پیگمنت‌ها: مواد جامد زینتی هستند که در شکل‌ها و اندازه‌­های مختلف، در حلال­‌های مربوطه به حالت معلق تهیه شده و به کار می­روند. از جمله خاصیت آن‌ها ایجاد رنگ، براقیت، پوشش، سختی، افزایش چسبندگی، حفاظت، مقاومت و… در صنایع رنگ­سازی می‌باشند.
  • تیتان: تیتانیوم دی اکسید­ها فام رنگ را تعیین می‌کنند و مهم‌ترین رنگدانه سفید به شمار می‌آید.

بازارخارجی

هرچه کشورهای جهان از نظر ثروت، اقتصاد و توسعه صنعتی پیشرفته‌تر باشند، مصرف رنگ آن‌ها نیز بیشتر است. از طرفی هر چه در کشورها، صنعت ساخت و ساز و حمل و نقل فعال‌تر است، سرانه مصرف رنگ، بیشتر است. در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون تن رنگ در سراسر جهان با ارزش تقریبی ۱۲۰ میلیارد دلار تولید و عرضه می‌گردد. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۳۰ میلادی ارزش کل بازار به ۱۳۴ میلیارد یورو افزایش یابد. قاره آسیا بیش از ۷۰ درصد از میزان رشد کلی در زمینه حجم تولید را بر عهده دارد. سهم قاره آسیا از کل بازار مصرف جهانی در حال حاضر ۴۰ درصد است که انتظار می‌رود به‌بیش از ۵۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ افزایش یابد.

عمده کشورهای تولیدکننده رنگ در جهان

 مناطق جهانمیزان تولید ( هزارتن )
آمریکا شمالی۸۱۲۲
آمریکای لاتین۱۹۰۰
اروپا غربی۷۵۰۱
اروپا شرقی و مرکزی۲۱۱۶
آفریقا۱۱۶۸
خاورمیانه۱۳۹۸
آسیا۹۸۱۳
اقیانوسیه۳۴۳
جمع۳۲۳۶۱

عمده کشورهای مصرف‌کننده رنگ در جهان

در سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ تقاضا برای رنگ در سطح جهان بیشتر از سوی کشورهای رشد یافته صنعتی بود به طوریکه این کشورها تقریبا یک سوم مصرف جهان را به خود اختصاص داده بودند. از سال ۲۰۰۳تا کنون، بیشترین افزایش مصرف در کشورهای در حال توسعه ( برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی ) که دارای رشد اقتصادی قابل توجه درمقایسه با کشورهای صنعتی پیشرفته می‌باشند، ثبت گردیده است. چین یکی از بزرگترین واردکنندگان انواع رنگ در جهان است. حجم بازار رنگ منطقه خاورمیانه بیش از ۲ میلیون تن در سال می‌باشد که سهم ایران تقریبا ۲۲ درصد آن است.

بررسی وضعیت واردات و صادرات کشور

تولید رنگ و پوشش از جمله فعالیت‌هایی است که باید علاوه بر تامین نیازهای داخلی، برای اهداف صادراتی نیز گسترش یابد. البته بررسی آمار صادرات رنگ‌های پودری در ایران نشان می‌دهد که روند صادرات  این محصول، افزایشی بوده است. در جداول زیر آمار مربوط به واردات و صادرات رنگ و  پوشش رنگ و پوشش از سازمان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی ارائه شده است.

روند صادرات رنگ و پوشش پودری

سال۹۴۹۵۹۶۹۷۹۸۹۹
وزن(کیلو گرم)۲۲,۴۶۹۸,۶۶۸۵۱,۷۴۹۷۱,۰۸۱۹۸,۵۰۶۱۲۵,۹۳۱
وزن(تن)۲۲۹۵۲۷۱۹۹۱۲۶

با توجه به آمار ارئه شده از اتاق بازرگانی صنایع، معادن وکشاورزی بیشترین میزان واردات رنگ و پوشش پودری مربوط به کشور‌های امارت متحده عربی، ترکیه، چین، افغانستان، عراق ، آلمان و.. است.

روند واردات رنگ و پوشش پودری

سال۹۳۹۴۹۵۹۶۹۷
وزن(کیلو گرم)۱,۷۶۳,۵۹۶۱,۶۲۸,۴۰۳۵۵۱,۹۰۸۳۴۱,۱۳۴۱۳۰,۳۵۹
وزن(تن)۱,۷۶۴۱,۶۲۸۵۵۲۳۴۱۱۳۰

بازار داخلی

وضعیت واحدهای فعال

با توجه به جداول ذیل، این کارخانجات به تفکیک تعداد واحد و ظرفیت تولید در جداول مربوطه ارائه شده است. منابع اطلاعات مربوط واحدهای فعال و در حال تاسیس  از  سازمان صنعت، معدن و تجارت گرفته شده است.

استان/شهر/منطقهتعداد واحدظرفیت(تن)
تهران۵۳۷,۷۳۰
سمنان۱۸,۰۰۰
قزوین۲۷,۳۰۰
قم۲۶,۶۰۰
خراسان رضوی۱۵,۰۰۰
البرز۳۲,۵۱۲
فارس۲۲,۵۰۰
اصفهان۱۲,۳۰۰
مرکزی۲۱,۹۵۰
هرمزگان۱۱,۰۰۰
یزد۱۸۰۰
مازندران۱۴۰۰
جمع۲۲۷۶,۰۹۲

شرح فرآیند تولید

قرآیند تولید رنگ پودری

برخی از شاخص های مالی و اقتصادی پروژه

مبلغ سرمایه گذاری ثابت(میلیون ریال)۳۰۴,۵۸۶
مجموع سرمایه گذاری (میلیون ریال)۳۹۲,۴۵۳
ارزش ماشین الات (میلیون ریال)۲۸,۰۵۷
نرخ بازده دخلی (درصد)۲۸٫۸%
ظرفیت پروژه  (تن)۳۵۰
میزان اشتغالزایی پروژه (نفر)۱۰
مساحت زمین (مترمربع)۶,۴۰۱
مساحت ریر بنا (مترمربع)۲,۲۴۳

ارسال یک دیدگاه