راه اندازی کسب و کار

مشاور کسب وکار می تواند جذابیت ابتدایی راه اندازی کسب  وکار را به موفقیت تبدیل کند.معمولا راه اندازی یک کسب وکار صرفا بیزنسی جذاب  به نظر آمده که در کشاکش انجام و اجرا، ناامیدی و ترس از شکست را به دلیل ناآگاهی و بی اطلاعی نسبت به جوانب کار، ایجاد خواهد کرد.

تمام افراد برای شروع یک کسب و کار از همان ابتدای امر آماده نیستند. این بدان معنی نیست که شما ایده‌های خوب و درخشانی ندارید بلکه ممکن است از نظر ویژگی‌های فردی شما آماده‌ی راه‌اندازی یک استارت آپ نباشید. قبل از اینکه تصمیم بگیرید ایده‌هایتان را جامه‌ی عمل بپوشانید باید بدانید که آیا برای تمام کارهایی که در آینده‌ی نزدیک به سراغ شما می‌آیند از بررسی اسناد و ارتباطات گرفته تا پرداخت صورت‌حساب‌ها آماده هستید یا خیر. و اگر نیاز به مشاوره و همراهی دارید، این شخص باید شخصی باشد که نسبت به جوانب قانونی،اجرایی و عملیاتی کار مسلط باشد.

مهمترین مواردی که باید در ابتدای راه اندازی بررسی شوند و با توجه به گستردگی  و پراکندگی موضوعات ،نیاز به همراه احساس شده و بسیار منطقی است که کار را به کاردان بسپارید در ذیل مختصرا بیان شده اند:

 1. وقتی به فکر اجرایی کردن یک ایده می‌افتید باید ببینید آیا می‌توان آنرا به واقعیت نزدیک کرد یا خیر. آیا محصول یا خدماتی که قصد ارائه آن را دارید همان چیزی است که مردم می‌خواهند؟ آیا می‌توانید به سود مورد نظرتان دست یابید؟
 2. طرح جامع کسب و کار شما را به پیشبرد اهداف‌تان هدایت می‌کند، شما حتی برای معرفی ایده‌تان به سرمایه‌گذاران بالقوه به این طرح نیاز دارید.
 3. شما باید بیزنس خود را به ثبت برسانید. تعیین اینکه چه نوع شرکتی ثبت کنید بسیار مهم است.
 4. ارزیابی بازار، هدف قرار دادن مشتریان، تشخیص مشتریان علاقمند و… یک کار ارزیابی رقابتی است که جزء لاینفک طرح شما در مسیر موفقیت است.
 5. تعیین و تشخیص هزینه‌های ثابت نه تنها در مدیریت موثر کسب و کارتان لازم است بلکه سرمایه‌گذاران بالقوه را هم به سمت کسب و کارتان متمایل می‌کند.
 6. تعیین مقدار بودجه انجام کار و چگونگی تولید محصول یا خدمات جدید باید در طرح اولیه گنجانیده شوند.
 7. سیستم بانکی کسب و کارتان مهم است چرا که شما برای شروع کار خود خواه ناخواه نیاز به استفاده از وام ها، کارت‌های اعتباری، کمک‌های مالی و سرمایه‌گذاران ریسک پذیر دارید.
 8. شما برای شروع کسب و کارتان زمان و منابع زیادی را در کارتان سرمایه‌گذاری می‌کنید که به لحاظ مالی و کاری بسیار چالش‌برانگیز است.
 9. آگاهی از وضعیت مالیاتی و معافیت‌های مالیاتی بسیار مهم است. آیا برای پایان سال مالیاتی و پر کردن وارسال اظهارنامه آمادگی دارید.
 10. مجوزها وتائیدیه های مربوط به کسب  وکارتان کدامند و مربوط به کدام سازمانها هستند؟آیا نیاز به لایسنس تخصصی دارید؟
 11. سیستم حسابداری شما باید تنطیم شده و نظم لازم از همان ابتدای کار در نظر گرفته شود.
 12. امکان سنجی مکانی به جهت اینکه بررسی شود : مکان انتخابی نیازهای کسب و کار شما را برآورده می‌کند و فرصت رشد و رقابت با سایر کسب و کارها را برای شما میسر می‌کند. همچنین به تامین‌کنندگان مواد اولیه شمانزدیک است و نکته مهم‌تر اینکه برای مشتریان‌تان نیز در دسترس است.
 13. ثبت مالکیت معنوی در مورد اختراع یا طرح جدید را باید مد نظر داشت.
 14. سیستم تامین و فروش و توزیع را بایدکاملا مشخص و نهایی کرد.