تیغ اره نواری

رشد و توسعه صنعت کشور در سه دهه اخیر، مصرف انواع تیغ اره را به عنوان ابزاری برشی و بدون جایگزین شدت بیشتری بخشید. پیش از راه اندازی واحدهای تولیدی تیغ اره هر ساله میلیون‌ها دلار صرف خرید تیغ اره مورد نیاز صنایع کشور می‌گردید. نیاز روز افزون صنایع کشور به انواع تیغ اره و شوق خودکفایی صنعتی در کشور نیازمند توجه سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوص و دولتی در این زمینه می‌باشد. تا بتوان علاوه بر افزایش توان تولید داخلی با کاهش ارز به منظور جلوگیری از واردات و افزایش سهم صادرات اقدام نمود. آنچه در این مقاله می‌خوانید بخشی از طرح توجیهی راه اندازی کارگاه تولید تیغ اره نواری است که در دپارتمان سرمایه گذاری ایسان تدوین شده است. 

معرفی محصول و کاربرد آن( تیغ اره نواری )

تیغ ﺍﺭﻩ ﺍﺑﺰﺍﺭﻱ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﺩﮔﺮﻱ ﻭ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ ﺍﺯ ﭘﻴﺸﻪﻫﺎ ﻭ رشته‌های ﻓﻨﻲ ﻭ ﺻﻨﻌﺘﻲ ﺟﻬﺖ ﺑﺮﺵ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻓﻠﺰ ﻭ ﭼﻮﺏ ﻭ ﻏﻴﺮﻩ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩ ﺩﺍﺭﺩ. ﺗﻴﻎ ﺍﺭﻩ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﻲ ﺩﺍﺭﺩ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺗﺨﺖ، ﮐﻤﺎﻧﻲ، ﻟﻨﮓ، ﭼﺎﻗﻮﺋﻲ، ﺧﺸﮑﻪﺑﺮ، ﺩﺳﺘﻲ، ﺩﻳﺴﮑﻲ، ﺩﻭﺭﮐﻨﺪ، ﻓﻮﻻﺩﺑﺮ، ﺍﻟﻤﺎﺳﻪ، سنگبری ﻭ ﻏﻴﺮﻩ.

دسته بندی تیغ اره

  • انواع تیغ اره از نظر جنس
  • انواع تیغ اره نظر برش
  • انواع تیغ اره از نظر کاربرد
ردیفعنوانمعرفی کاربرد محصولتصاویر
۱تیغ اره نواری

تیغ اره نواری معمولاً هریک برای برش متریال‌های خاصی چه از نوع فولادهای آلیاژی، آهن، استیل، آلومینیوم و برش انواع چوب و حتی گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تیغ اره به ابزارهایی در دسته اره‌های برقی گفته می‌شوند. با تیغه‌ای بلند و تیز و متشکل از نواری از دندانه‌های برنده از جنس فلز و فولاد‌های بی‌متال.

معمولا بصورت حلقه ای شکل خرید و فروش می شوند، باید دو سر آن جوش خورده باشد که بتواند بر روی دستگاه های اره نواری افقی بر و یا عمود بر نصب گردد. تیغ اره بروی دو چرخ فلزی که در اطراف دستگاه اره نواری قرار گرفته است، نصب می گردند. با گردش چرخ‌ها دستگاه تیغ اره  به حرکت در می آید و در نتیجه باعث برش مقاطع مختلف فولادی، چوبی و می‌شود.

از “تیغ اره نواری” در صنایع مختلفی همچون صنایع چوب بری، صنایع برش فلز، گوشت بری و نیز نجاری استفاده می‌شود و می‌توان به این نکته اشاره کرد با برش به واسطه تیغ اره نواری مزیت‌های بسیار برای برشکاران و صنعتگران به همراه خواهد داشت،

 

 

 

 

 

 

تیغ اره نواری

کد آیسیک محصول

ردیفنام محصولکد آیسیک
۱تیغه اره نواری۲۸۹۳۵۱۲۴۴۰

استاندارد های ملی و بین المللی

شمارهچاپتجدید نظرسال چاپشرح
۷۰۷۱۰۱۳۵۴تیغ اره :

دامنه کاربرد : طبقه بندی تیغ اره ، اصطلاحات ، ساخت، نمونه برداری ، علامتگذاری ، آزمونها

۷۴۲۰۱۰۱۳۸۱ابزار آلات صنایع چوب ، تیغ های اره گرد ، ابعاد

کد تعرفه گمرکی

ردیفشماره تعرفهعنوان
۱۰۰/۲۰/۸۲۰۲تیغ اره نواری
۲۰۰/۳۱/۸۲۰۲تیغ اره گرد (از جمله تیغ اره های راست بر یا گردبر ) دارای قسمت عامل فولاد
۳۰۰/۳۹/۸۲۰۲سایر تیغ اره های گرد به انضمام اجزاء و قطعات
۴۰۰/۴۰/۸۲۰۲تیغ اره زنجیری
۵۰۰/۹۱/۸۲۰۲سایر تیغ اره های مستقیم برای کار کردن روی فلزات
۶۰۰/۹۹/۸۲۰۲سایر تیغ اره ها

اهمیت استراتژیکی کالا در دنیای امروز

کالاهای استراتژیک کالاهایی هستند که در صورت عدم تأمین و توزیع آن در کشور باعث ایجاد مشکلات سیاسی و اقتصادی شدیدی در کشور می‌گردند و کشور را با بحران مواجه می‌سازند. کمبود تیغ اره در کشور باعث افزایش قیمت این محصول در کشور خواهد بود، اما این کالا یک ابزار عمومی در دست ابزارکار است.

بررسی کالاهای جایگزین

کالایی به عنوان جایگزین برای این محصول وجود ندارد. چرا که مناسب‌ترین و مطلوب‌ترین ابزار جهت برش انواع محصولات چوبی و فلزی و حتی پلاستیکی انواع تیغ اره می‌باشد. البته تیغ اره‌ها میتوانند به عنوان جایگزین یکدیگر در مواردی که کاربرد مصرف مشابهی دارند مطرح باشند.

مواد اولیه محصولات

فولاد یک کالای استراتژیک در جهان است که قیمت‌ها و شرایط تحویل آن را نیز شرایط جهانی تعیین می‌کند. در کشور ما نیز قیمت‌ها تحت تاثیر قیمت‌های جهانی است. البته به لحاظ تامین باید گفت که کارخانجات متعددی در کشور تولیدکننده فولاد می‌باشند، که این کارخانجات از مواد اولیه داخلی و بعضا وارداتی استفاده می‌کنند، ولی در هر صورت تابع قیمت‌های جهانی می‌باشد. در جدول ذیل روند تغییرات قیمت جهانی این ماده مهم آورده شده است.

روند قیمت جهانی فولاد

همان‌گونه که در نمودار فوق مشاهده می‌گردد، قیمت جهانی فولاد در سال‌های مورد مطالعه همواره در حال تغییر است. این تغییرات قیمت، قیمت‌های داخل کشور را هم تحت تاثیر قرار داده است و عرضه‌کنندگان قیمت‌های خود را همواره بر پایه قیمت‌های جهانی قرار می‌دهند و لذا در آینده نیز پیش‌بینی می‌شود همین روند ادامه داشته باشد.

بررسی بازار

بازار خارج

در حال حاضر بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصول در سطح جهان کشور چین می باشد. از لحاظ مصرف با توجه به کاربرد منحصر به فرد این محصولات در برش انواع چوب، فلز، پلاستیک و … کشوری را نمی‌توان یافت که متقاضی آن نباشد. با توجه به اینکه نمونه وارداتی این محصول بسیار با کیفیت می‌باشد، لذا با تولید محصولات با کیفیت و جایگزین نمودن آن‌ها با محصولات خارجی، بازار بسیار مناسبی در کشور برای این محصول وجود دارد.

وضعیت عرضه در ایران

وضعیت واحدهای فعال و در حال تاسیس

با توجه به تعداد واحدهای فعال و درحال تاسیس، این واحد ها به تفکیک استان، نوع فرآوری و ظرفیت تولید در جداول مربوطه ارائه شده است. منابع اطلاعات مربوط واحدهای فعال و در حال تاسیس  از سازمان صنعت، معدن و تجارت گرفته شده است.

لیست واحدهای فعال
استان/شهر/منطقهتعداد واحدظرفیت (تن)
البرز۱۴۸۰
مرکزی۱۲۰۰
جمع۲۶۸۰

ظرفیت تولید این محصول در کشور پایین است که به نظر می رسد عمده نیاز بازار از محل واردات تامین می گردد ضمن این که در حال حاظر در زمینه تولید تیغ اره زنجیری هیچ پروانه بهره برداری صادر نشده است.متاسفانه در زمینه ظرفیت واقعی تولید این محصول هیچ گونه آمار مستند و قابل اتکاء در وزارت صنایع و معادن و سازمان های ذیربط وجود ندارد با این حال به منظور رعایت احتیاط و با توجه به بررسی های به عمل آمده  از وزارت صنایع و معادن ظرفیت عملی تولید معادل ۷۵ درصد ظرفیت اسمی در نظر گرفته شده است.

بررسی صادرات و واردات محصول

واردات انواع تیغ اره شامل هیچ‌گونه شرایط یا محدودیتی نمی‌باشد. این محصول جزو فهرست کالاهای مشمول اجرای استاندارد اجباری جهت صادرات نبوده و لذا دارای هیچ محدودیتی در این زمینه نمی‌باشد. با توجه به اینکه تیغ اره دارای استاندارد بین‌المللی “B” DIN 1848-type  می‌باشد. لذا جهت صادرات این محصول رعایت شرایط و ضوابط آن الزامی می‌باشد.

واردات
واردات تیغ اره نواری بر اساس کد تعرفه ۸۲۰۲۲۰۰۰
سال۱۳۹۵۱۳۹۶۱۳۹۷۱۳۹۸۱۳۹۹
وزن(کیاو گرم)۲۸۵,۶۲۸۳۲۴,۴۹۰۵۷,۸۰۰۱۰۵,۱۴۷۱۵۲,۴۹۳
وزن( تن)۲۸۶۳۲۴۵۸۱۰۵۱۵۲

صادرات

نظر به اینکه صادرات این محصول طی سال‌های گذشته بسیار ناچیز بوده است. تیغ اره‌ها از از جمله محصولات پرکاربرد در صنایع مختلف چوب، فلزی، پلاستیک، ساختمانی و… هستند. این محصول در صنایع مختلف کاربرد دارد. تقاضای این محصول در منطقه خاورمیانه و آسیا به ویژه کشورهای عراق، افغانستان و سوریه بسیار بالا است. این محصول در بازسازی صنایعی که در جنگ تخریب شده اند کاربرد دارد. از طرف دیگر برای پیشرفت در حوزه های مختلف نیاز این کشورها به این محصول رو به افزایش است، بنابراین می توانند بازار هدف صادراتی جذابی بر ای کشورمان باشند.

 بررسی اجمالی تکنولوژی و روشهای تولید

تیغ اره یکی از مهم‌ترین اجزای جدا ناشدنی اره می‌باشد. بدون وجود تیغ اره امکان برش در اره‌ها وجود ندارد. این تیغ‌های اره است که وظیفه بریدن قطعه را برعهده دارد. انواع مختلفی از اره‌ها وجود دارند، که کاربردهای خاص خود را دارند. از جمله آن‌ها می‌توانیم به اره مویی، اره چکشی، اره دستی، اره فارسی بر، اره فنری، اره گرد، اره فنری، اره نوکی، اره لنگ و… اشاره کنیم.

همه این اره‌ها دارای تیغ اره مخصوص خود هستند. برای مثال نمی‌توان از تیغ اره چکشی در تیغ اره فارسی بر استفاده کرد. تیغ‌های اره در جنس‌های مختلفی نیز تولید می‌شوند. با توجه به قطعه و کاری که برش بر روی آن‌ها انجام می‌شود انتخاب می شوند.

در فرآیند تولید تیغ اره نواری توجه به یک سری نکات کلیدی بسیار حائز اهمیت است. توجه به متریال‌های مورد استفاده در خط تولید، فرایند ساخت و استحکام سازی تیغ اره از اصلی‌ترین مراحل ساخت یک تیغ با کیفیت به شمار می‌آید. به طور مثال برای برش چوب به نوارهای فولادی معروف به فولاد فنر نیاز داریم. برای تولید تیغ اره‌های بی متال به فولاد فنر و فولاد HSS نیاز پیدا می‌کنیم. نوارهای فولادی که معمولا برای ساخت بهترین تیغ اره نواری استفاده می‌شوند بصورت Coil از کارخانه تولید‌کننده با عرض‌های مورد نیاز تولید می‌گردند و سپس وارد مراحل بعدی ساخت شده تا تولید اره نواری آغاز گردد.

فلوچارت فرآیند تولید

شرح فرآیند تولید و فلوچارت مربوط به آن

بررسی شاخص های مالی  واقتصادی طرح

مصارف مالی یا سرمایه گذاریها

مبلغ سرمایه گذاری ثابت۱۱,۷۸۲میلیون ریال
کل مبلغ سرمایه گذاری۵۴,۹۰۴میلیون ریال
ارزش ماشین آلات۵,۸۵۰میلیون ریال
نرخ بازده داخلی۴۷٫۴۱درصد

ظرفیت سالانه تولید۳۵۰تن
تعداد اشتغالزایی پروژه۷نفر
مساحت زمین۱۹۳٫۰۵متر مربع
جمع زیربنا۱۴۸متر مربع

در این مقاله بصورت خلاصه بخشی از بخش‌های بازار، فنی و مالی طرح را ارائه دادیم. اما انچه به عنوان طرح توجیهی در ایسان تدوین می‌شود یک طرح جامع است که علاوه بر موارد ذکر شده بخش‌های گسترده نظیر واردات و صادرات، تجهیزات، قیمت تجهیزات و… را شامل می‌شود. امیدواریم با مطالعه مقاله راه اندازی کارگاه تیغ اره نواری دید کلی از اطلاعات مورد نیاز احداث کارگاه صنعتی را بدست آورده باشید اگر تمایل دارید در مورد ایده خود با کارشناسان ایسان بصورت رایگان مشاوره داشته باشید فرم زیر را تکمیل نمایید.

تماس با ایسان

 

ارسال یک دیدگاه