تحقیقات بازار اساس اخذ تصمیمات استراتژیک برای محصول

مطالعات فرصت

تحقیقات بازار چیست؟؟؟

تحقیقات بازار جهت تخمین و براورد جذابیت یک فرصت کسب‌و‌کار در بازار انجام می‌شود. برخلاف تصور عموم که گمان می‌کنند، تحقیقات بازار صرفا برای بازاریابی و تصمیمات مرتبط با آن کاربرد دارد، این مطالعات بخش مقدماتی از برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌و‌کار است و می‌توان بازار را برای کسب سود محتمل و درآمد ناشی از ایجاد این کسب‌و‌کار ارزیابی کرد. تحقیقات بازار برای کسب‌و‌کارهایی که محصول متنوع و یا محصولی با کاربرد گسترده دارند و نمی‌دانند برای کسب سود بیشتر کدام بخش از بازار برای آن‌ها مناسب است و یا کسب و کارهایی که در مورد بازار محصول، رقبا، قیمت محصول، نحوه تهیه به صرفه مواد اولیه، نحوه توزیع مناسب محصول، نقاط ضعف، نقاط قوت، فرصت‌ها و تهدیدهایی که برای محصول وجود دارد، اطلاعاتی ندارند بسیار کاربردی است، زیرا مطالعات بازار با بررسی دقیق رقبا شما، تقاضا و عرضه بازار محصول ضمن ارائه استراتژی های کاربردی فروش و بازاریابی، نحوه ورود به بازار، ارتباط موثر با مشتری، چرخه عمر محصول شما و همچنین برنامه توسعه محصول را مشخص کرده و یک پلن جامع در اختیار شما قرار می‌دهد.

جهت مشاوره رایگان فرم مشاوره ایسان را تکمیل کنید...

مشاوره قدرت می آفریند

کلیک کنید…

درخواست خود را برای ما ارسال کنید کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.

حجم فایل ها نباید از 10 مگابایت بیشتر باشد. در صورت تمایل ارسال عکس یا مدارک می توانید آن را بارگزاری کنید.

فرمول موفقیت ایسان در تحقیقات بازار چیست؟

کارشناسان ایسان با اشراف بر شناسایی سودآورترین بخش بازار، تعیین نرخ رشد این فرصت در بازار، شناسایی رقبا و تحلیل شکاف موجود میان خود و رقبا، شناسایی نقاط تمایز اصلی ماندگار در بازار و… گزارش مطالعه بازار شما را تدوین می‌کنند. مطالعات بازار در عمل بنا به هر پروژه و نوع درخواست کارفرما، شرایط موجود و تخصص و استراتژی‌های تدوینگران این گزارش ممکن است تفاوت‌هایی داشته باشد. این گزارش شامل موارد زیر می‌باشد.

مراحل مربوط به تحقیقات بازار:

  • موقعیت و شرایط اقتصادی
  • تحلیل های مرتبط به ابعاد حقوقی و قانونی
  • ویژگی ها و مشخصات ساختارهای تکنولوژیک (آخرین تکنولوژی بازار، وضعیت توسعه و پژوهش)
  • مسائل مرتبط اجتماعی و تحلیل های مربوط به محیط طبیعی

اندازه و نوع این صنعت در زمان حال و پیش بینی برای حداقل ۳ تا ۵ سال آینده، انواع روش های موجود بازاریابی موجود در این صنعت، گرایش های اصلی توسعه در این صنعت و اصلی ترین راهکارهایی که این حوزه برای فرصت پیش روی ما در اختیار قرار می دهد، به منظور تحلیل جامع بررسی می گردد.

تعیین موقعیت محصول باید به صورت شرح نقاط قوت و ضعف آن از دید استفاده کنندگان و مشتریان باشد تا تصویرر بهتری نسبت به موقعیت در نظرگرفته شده در بازار بدست آید. سپس مواردی همچون کانال‌های بازاریابی، قیمت‌گذاری، برنامه‌های ترویجی، خدمات قابل ارائه، سهم بازار، و تعیین استراتژی‌ها برای مواجهه با رقبا مورد مطالعه قرار گیرد. سناریو نویسی به تصمیم گیرندگان کمک می کند که در صورت عدم توجیه پذیری یک طرح در انتهای مطالعه، بتوانند حالت‌های مختلف دیگر را نیز مورد بررسی قرار دهند و بنابراین انعطاف‌پذیری بالاتری در تصمیم‌گیری داشته باشند.

در این بخش از طریق ابزارهای مختلف، قیمت گذاری و پیش بینی های حجم و مدت زمان فروش باید صورت پذیرد. سپس از طریق تحلیل های مالی و استفاده از مفاهیمی همچون نرخ بازگشت سرمایه، نرخ بازده داخلی، آنالیز حساسیت ارزش خالص فعلی پروژه و غیره راجع به ورود این محصول و یا خدمات به بازار تصمیم گیری می شود. در صورتیکه طرح بر مبنای سناریو نویسی پیش رفته باشد و بیش از یک انتخاب موجود باشد، تحلیل های مالی به خوبی به ما کمک خواهند کرد که در کنار در نظر گرفتن انواع دیگر شرایط موجود، یک گزینه را به عنوان گزینه برتر بتوانیم انتخاب کنیم.

شناسایی مشتریان بالقوه، کانال های موجود برای ارتباط، نیازهای عمومی گروه مخاطب، شناسایی سلایق و خواسته های گروه مخاطب، شناسایی نحوه تصمیم گیری مخاطبان برای خرید، موضوعات تأثیرگذار بر انتخاب مخاطبان و … . در این بخش بررسی می شوند.

مطالعات بازار، مقدمه برنامه‌ریزی استراتژیک کسب‌و‌کار شماست.

تحقیقات بازار

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید...