بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی/ حجم بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی تا سال ۲۰۲۸

بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی

تقاضای روزافزون برای نوشیدنی‌ها و موادغذایی بسته‌بندی شده، در کنار افزایش تقاضا و رشد صنایع در حوزۀ مراقبت‌های شخصی و دارویی، میزان تقاضا در بخش بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی را به‌شکل چشمگیری نسبت به گذشته افزایش داده است. انتظار می‌رود که تقاضا برای این دسته از ماشین‌آلات در دورۀ مورد پیش‌بینی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸) نیز افزایش یابد.

افزایش محبوبیت استفاده از کیسه‌های یکبار مصرف و کیسه‌های سایز کوچک میان مردم، تقاضا برای ماشین‌آلات بسته‌بندی‌ سریع‌تر و به‌صرفه‌تر (با بهره‌وری بیشتر) را افزایش داده است. علاوه بر این، پاسخ به تقاضای مصرف‌کنندگان امروزی نیازمند طیف گسترده‌ای از محصولات در بسته‌بندی‌هایی با اشکال و سایزهای مختلف است. بنابراین تقاضا برای ماشین‌آلات منعطف‌تر نیز افزایش یافته است. انتظار می‌رود ماشین‌آلات صنعتی بسته‌بندی بتوانند انواع مختلفی از بسته‌بندی‌ها را در طر‌ح‌ها و سایزهای مختلف ارائه دهند.

 

نکات و یافته‌های کلیدی

* براساس نوع دستگاه، پیش‌بینی می‌شود که بخش مربوط به مهر و موم (form-fill-seal) با سریع‌ترین نرخ رشد مرکب سالیانه ۲/۵ درصد در دورۀ پیش‌بینی، گسترش و پیشرفت مناسبی داشته باشد. این میزان از رشد به‌خاطر محبوبیت روزافزون سیستم‌های بسته‌بندی منعطف و البته تقاضای بالا برای استفاده از کیف‌های کوچک و کیسه‌های یک‌بار مصرف است.

* بخش مربوط به مصارف نهایی مواد غذایی با سهمی معادل بیش از ۳۵% در سال ۲۰۲۰، بالاترین میزان سهم را به خود اختصاص داده است. این میزان از سهم به‌خاطر افزایش تقاضا برای محصولات غذایی بسته‌بندی شده است که ناشی از تغییر روش زندگی، افزایش درآمد خالص و جمعیت رو به افزایش قشر متوسط جامعه است.

* بازار آمریکای شمالی نیز طی دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ با افزایش ۲/۳ درصدی نرخ رشد مرکب سالانه مواجه خواهد بود. افزایش نرخ رشد، ناشی از افزایش تقاضا برای ماشین‌آلات خودکار (اتوماتیک) و یکپارچه در زمینۀ بسته‌بندی است. اجرای قوانین جدید برچسب‌گذاری و بسته‌بندی در منطقه نیز بی‌تاثیر نبوده است.

* انتظار می‌رود نرخ رشد مرکب سالانۀ بازار ماشین‌آلات صنعتی بسته‌بندی در کشور چین افزایشی ۳/۵ درصدی داشته باشد. این میزان از افزایش در دورۀ مورد پیش‌بینی ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ به‌دلیل تمرکز این صنعت بر بهبود بهره‌وری در کشور چین است. قوانین و سیاست‌های دولت در حوزۀ فناوری و به‌روزرسانی‌های ماشین‌آلات در چین نیز در افزایش این نرخ بی‌تاثیر نبوده‌اند.

* در ژوئن سال ۲۰۲۰، شرکت Hugo Beck Maschinen bau GmbH & Co. KG. دو ماشین به بازار معرفی کردند. این ماشین‌ها با اسامی PB 800 E-Com و flexo 700 E-Com به‌طور اختصاصی برای بسته‌بندی در حوزۀ تجارت الکترونیک به بازار عرضه شدند.

مصرف‌کنندگان و خرده‌فروشان به‌طور فزاینده‌ای خواستار بسته‌بندی‌هایی به‌سبک پایدار (Sustainable) هستند و در نتیجه این تقاضا، تولیدکنندگان ماشین‌آلات برای آزمایش مواد جدید و ایجاد تغییرات لازم در دستگاه‌ها، نیاز به همکاری نزدیک با تامین‌کنندگان مواد دارند. به‌علاوه، به‌خاطر پیشرفت سریع سیستم‌های بسته‌بندی (در خرده‌فروشی)، تقاضا برای ماشین‌های سریع‌تر و انعطاف‌پذیرتر افزایش یافته است.

بازار ماشین‌آلات صنعتی بسته‌بندی شاهد رشد بی‌نظیری در سال‌های آینده خواهد بود. این رشد را می‌توان متاثر از افزایش تقاضای تولید در حوزۀ مراقبت‌های شخصی و محصولات پزشکی مثل ضدعفونی‌کننده‌ها، صابون، ماسک صورت و دستکش دانست. هرچند که به‌خاطر همه‌گیری ویروس کووید-۱۹، زنجیرۀ تامین محصولات در این حوزه دچار اختلالاتی شده بود. به‌علاوه، قرنطینه‌ها و محدودیت‌های رفت‌وآمد، تقاضا برای مواد غذایی بسته‌بندی‌شده را افزایش داده است.

مرکز تحقیقات گرند ویو تحقیقات خود را در زمینۀ بررسی بازار جهانی ماشین‌آلات بسته‌بندی براساس نوع ماشین، مصرف نهایی و منطقه انجام داده است:

بررسی بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی از نظر نوع ماشین به ۷ بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از پر کردن، برچسب‌زنی، مهر و موم کردن، کارتن کردن (پک کردن)، بسته‌بندی (wrapping)، پالت‌گذاری و خط بطری‌گذاری.

بررسی بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی از نظر مصارف نهایی به ۵ بخش اصلی تقسیم می‌شود که عبارتند از نوشیدنی، مواد غذایی، مواد شیمیایی، مراقبت‌های شخصی و مواد دارویی.

بررسی بازار ماشین‌آلات بسته‌بندی از نظر منطقه شامل مناطق آمریکای شمالی، اروپا، آسیا، اقیانوسیه، آمریکای جنوبی و مرکزی، خاورمیانه و آفریقا است.

لینک مطلب

در صورت نیاز به ماشین الات بسته بندی با ما در تماس باشید

ارسال یک دیدگاه